5 razy Leo

Pamiętam dobrze ten dzień, tę chwilę gdy jako bodajże 8 letnie dziecko usiadłam przed telewizorem, a mój ojczym włożył do starego magnetowidu świeżutko zakupioną kasetę VHS z dużym napisem „Titanic”. Pamiętam jak dziś, że początek filmu mnie kompletnie rozczarował („boże, film dokumentalny, ale nuda – pomyślałam”). Lecz z minuty na minutę na moich policzkach pojawiały się coraz większe wypieki a zainteresowanie rosło wraz z rozwojem akcji. Oczywiście miłość do boskiego Leonarda również.

14 lat później miłość do Leonarda pozostała, ale pod inną postacią. W przeciągu tych parunastu lat pokazał na co go stać – i to nie jeden raz.

Wraz z premierą kolejnego dobrego filmu z jego udziałem „Wilk z Wall Street” postanowiliśmy stworzyć ranking 5 filmów, które po prostu należy zobaczyć.

 

1. Wyspa Tajemnic (2010r.)

146468.1

Choć na ogół tego nie robię, w tym miejscu pozwolę sobie na przytoczenie własnego cytatu: „Uwielbiam ten moment gdy wgapiam się w napisy końcowe z uczuciem, że właśnie doznałam oświecenia albo wręcz przeciwnie – zapomniałam z wrażenia imienia swojej mamy.” No i zapomnieliśmy. „Wyspa tajemnic” jest majstersztykiem, arcydziełem i mistrzem „mindfuck’u”. Oglądasz ten film i w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że nie wiesz kto jest kim. Czujesz się zagubiony, ale nie sfrustrowany. Z każdą minutą film zdobywa Twoje większe zainteresowanie, by na końcu rzucić Cię o ścianę i pozostawić samotnego, poturbowanego, z wieloma niewiadomymi.

Co do tej pozycji byliśmy zgodni – historia szeryfa, który próbuje rozwikłać zaginięcie pacjentki z pilnie strzeżonego zakładu psychiatrycznego na wyspie – jest zdecydowanie numerem jeden wśród aktorskiego dorobku DiCaprio.

2. Co gryzie Gilberta Grape’a (1993r.)

co gryzie

Johnny Depp + Leonardo DiCaprio w jednym filmie. To po prostu musiało się udać.

„Prawdziwym aktorem trzeba się urodzić” – ten film zdecydowanie potwierdza tę tezę. 19 letni wówczas Leo potrafił wcielić się w rolę niepełnosprawnego umysłowo dzieciaka, który mieszka z bratem i chorobliwie otyłą matką. Film wzruszający, dający do myślenia, a usłyszenie od Leonarda „I thought I couldn’t do it”* – bezcenne.

*od 2:19 –>

3. Wilk z Wall Street (2013r.)

Jakie skojarzenia pojawiają się w naszej głowie, gdy słyszymy słowo „makler”? Papierkowa robota, monotonia, życie w ciągłym stresie. Sytuacja zmienia się diametralnie gdy to DiCaprio wciela się w rolę najbogatszego maklera wszech czasów. W tym filmie znajdziemy wszystko: „sex, drugs & rock n’ roll” – no może po za tym ostatnim. Ponad dwie godziny genialnej gry aktorskiej (nie tylko głównego bohatera), tony narkotyków, alkoholu, seksu, niesamowitej żądzy sukcesu oraz wszechobecnego testosteronu. A to wszystko zaserwował nam 70 letni reżyser „Chłopców z ferajny”. Czy tym razem Oskar trafi do rąk Wilka? Pożyjemy, zobaczymy.
86295ee41e6ed052fc85ccfb5c802a81

4. Złap mnie, jeśli potrafisz (2002r.)

Kolejny, niezawodny duet (DiCaprio, Tom Hanks) plus bardzo ciekawa i wciągająca historia = bardzo dobry film. Nie oszukujmy się, każdy byłby zainteresowany losem młodego fałszerza, który żyjąc w latach 60, dzięki wielu różnym tożsamościom wyłudził z banków ponad 2,5 mln zielonych. Z ciekawostek: Prawdziwy Frank Abagnale Jr. dopóki nie ujrzał rezultatów pracy DiCapria sądził, że Leonardo nie będzie w stanie go zagrać.
 
catch-me

5. Droga do szczęścia (2008r.)

Jak typowa „baba” musiałam dorzucić coś od siebie. Tak, tak wiem że mogły znaleźć się  tu Incepcje, Infiltracje i inne (choć niewątpliwie są równie dobrymi filmami), ale dzisiaj postawiłam na ten film. Dlaczego? A dlatego, że jest to najzwyklejsza historia małżeństwa nie żyjącego ze sobą, ale obok siebie. Historia, którą przeżywa co trzeci stały związek w którym ludzie zapomnieli jak ze sobą rozmawiać. Historia, która ma być ostrzeżeniem. Film jest przygnębiający, smutny, ale do bólu prawdziwy. Kate Winslet oraz DiCaprio dali popis swoich możliwości w scenach, które przeżywał każdy z nas wiele razy.

109832.1

0 thoughts on “5 razy Leo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *