5 razy film not from USA

Dzisiejsze zestawienie będzie multikulturowe. Omijamy głośne, huczne produkcje made in USA i skupiamy się na mniej znanych, ale na pewno nie gorszych filmach z różnych zakątków świata. Poniżej przedstawiamy 5 produkcji godnych polecenia not from USA. Enjoy.

1.”Polowanie” – Dania

Film o tym jak jedno kłamstwo może zmienić życie dobrego, szanującego się człowieka. Co zrobilibyście gdyby Wasza córka oskarżyła Waszego najlepszego przyjaciela o molestowanie? Czy bezpodstawnie uwierzylibyście córce, czy też może próbowalibyście dociec prawdy? Na te i inne pytania odpowiada „Polowanie” – produkcja wstrząsająca, smutna, a przy tym prezentująca wysoki poziom. Główny aktor (Mads Mikkelsen) niezwykle przekonywujący a fabuła trzymająca w napięciu do ostatniej chwili.
Ten film po prostu trzeba zobaczyć.

źródło: filmweb.pl

źródło: filmweb.pl

2. „Powrót” – Rosja

Dwójka nastoletnich chłopców. 12 lat nieobecności ojca. Jedna podróż.

„Powrót” to film przepełniony intrygującą symboliką. Tutaj nie liczy się wartka akcja lecz napięcie emocjonalne pomiędzy chłopcami a dawno niewidzianym ojcem, które objawia się w ukradkowych spojrzeniach i gestach. Reżyser szczędząc nam informacji o głównych bohaterach rozbuchuje narastające zaciekawienie dalszym rozwojem akcji. Ojciec jest zdecydowanie najbardziej tajemniczą postacią – surowy i zdystansowany nie mówi o sobie kompletnie nic: nie wiemy czym się zajmuje, czemu go nie było przez tyle lat a przede wszystkim – dlaczego zjawił się dopiero teraz. Ot tak, po 12 latach, bez słowa wyjaśnienia, staje w progu domu i zabiera synów w długą podróż. Podróż pełną złości, spięć, wybaczenia, aż w końcu – zaskakującego finału. Podczas seansu widz jest „bezboleśnie” wplątany w tą niezwykłą, tajemniczą historię – jednocześnie przeżywając na przemian fascynację i złość związaną z brakiem informacji.

źródło: filmweb.pl

źródło: filmweb.pl

3. „Pan od Muzyki” – Francja, Niemcy, Szwajcaria

Schemat dość znany: mamy dobrego nauczyciela i tego niedobrego a także gromadkę nierozgarniętych uczniów. Już nam się obiło to o uszy, prawda? ( „Z dystansu” z Adrienem Brody). Jednak „Pan od Muzyki” to produkcja wyróżniająca się niezwykłym francuskim klimatem, wspaniałą muzyką a także nieprawdopodobnym „realizmem”. Widz ma wrażenie, że uczestniczy w rzeczywistej walce dobrodusznego Pana od muzyki z konserwatywnym szkolnictwem. Co ciekawe nie jest to bezpodstawne, gdyż większość dzieci grających w filmie nie jest zawodowymi aktorami i została wybrana ze szkół w regionie Clermont-Ferran.

źródło: filmweb.pl

źródło: filmweb.pl

4. „Chuligani”- Francja, Wielka Brytania, Włochy

Kolejny „prawdziwy” film z dobrym przekazem. Johnego poznajemy jako inteligetnego, puszystego rudzielca, który jest prymusem w szkole. Pomimo wielu sukcesów czuje się samotny i nieszczęśliwy. Desperacko poszukując towarzystwa i akceptacji trafia na najmniej odpowiednią grupę – osiedlowych chuliganów. Czy podda się presji nowych kolegów czy też pozostanie wierny swoim zasadom?

Peter Mullan wykonał kawał dobrej roboty. Film ogląda się z dużym zaciekawieniem i niedowierzaniem związanym z metamorfozą głównego bohatera. Kolejny rewelacyjny film reżysera – po szokujących „Siostrach Magdalenkach” – w klimacie lat 80.

źródło: filmweb.pl

źródło: filmweb.pl

5. „Koneser” – Włochy

W obecnych czasach, gdy codziennie powstają nowe produkcje ciężko jest zaskoczyć widza ciekawą, oryginalną i intrygującą fabułą. Włoski reżyser Giuseppe Tornatore z łatwością dokonał tego w „Koneserze”. Film jest majstersztykiem wśród produkcji zawierających element kryminalno – zagadkowy. Jest nieprzewidywalny, mroczny i inteligentny. Fabuła prowadzi widza za rękę, co chwila puszczając go w ciemnościach. Zagubieni odkrywamy nowe elementy układanki myśląc, że już zmierzamy do mety – a tu bach – okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Oliwy do ognia dokłada rewelacyjna gra Geoffreya Rush’a („Piraci z Karaibów”, „Jak zostać Królem”), który stworzył postać tajemniczą, na pozór surową – zamkniętą w swoim świecie. Jednak życie nieraz pokazuje, że nawet najtwardsza skorupa zawiera delikatny orzech…

źródło: filmweb.pl

źródło: filmweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *