5 razy „życiowy” film

Nie ukrywam, że najbardziej lubię filmy o życiu i problemach zwykłych ludzi. Lubię analizować ich emocje, obierane ścieżki życiowe czy też przyczyny konkretnych zachowań. Zawsze, w każdym z bohaterów znajduję cząstkę siebie, która tak jak w filmie – wymaga przedyskutowania czy też naprawy. To właśnie ten element spójny sprawia, że dramat jest o wiele bliższy memu sercu niż science fiction czy też horror. Uwielbiam również ten szczególny moment w którym zapominam, że bohaterowie filmu to po prostu aktorzy grające swoje role a fabuła została wymyślona specjalnie na potrzeby produkcji. Po obejrzeniu takiego seansu czuję wewnętrzne spełnienie na prawdę dobrego, „życiowego” filmu.

Nie będąc egoistami, poniżej dzielimy się 5 propozycjami filmów, które uczą, uświadamiają a przede wszystkim ostrzegają przed zatraceniem siebie w szarej rzeczywistości życia codziennego.

A wszyscy przecież i tak wiemy, że życie pisze najlepsze scenariusze…

1. Praga (2006r.)

Chyba nie ma lepszej propozycji na pierwsze miejsce „życiowego” rankingu. Film przygnębiający, ciężki i szczery – do bólu. Maje i Christoffera (po raz kolejny genialny Mads Mikkelsen) poznajemy w przedziale pociągu. Mamy wrażenie, że coś ich łączy tylko jeszcze nie za bardzo wiemy co – w powietrzu czujemy dzielący ich dystans i negatywne emocje. Wraz z rozwojem akcji okazuje się, że są małżeństwem z długoletnim stażem, które nieuchwytnie kieruje się ku upadkowi. Właśnie teraz, odbywają swoją ostatnią, wspólną podróż do klimatycznej Pragi, w której rozegra się ostateczna walka o dobro ich związku. Czy przezwyciężą swoje słabości? Czy wybaczą drugiej osobie najgorszą krzywdę? A przede wszystkim czy będą  w stanie nadrobić 12 straconych lat, przeżytych obok siebie a nie ze sobą?

Na te i inne pytania odpowiada „Praga” – genialny film, w którym miasto jest świadkiem walki dwójki bratnich dusz, które zatraciły swój obraz dawno, dawno temu.

praga

2. Świetliki w ogrodzie (2008r.)

„Świetliki w ogrodzie” to film, który ukazuje nam jak duży wpływ na człowieka ma jego dzieciństwo. Michael Taylor (Ryan Reynolds) od zawsze był niedoceniany przez niezwykle surowego ojca (Willem Dafoe). Lata mijały, a sytuacja pogarszała się z dnia na dzień – młody Michael zatracał swoje poczucie wartości, zamykając powolutku drzwi do swojego świata. Jako dojrzały mężczyzna nie stworzył szczęśliwego małżeństwa, a relacja z ojcem ograniczała się do rodzinnych spotkań. Sytuacja rodzinna zmienia się jednak diametralnie pod wpływem tragicznego zdarzenia.

Jak wszyscy wiemy z rodziną czasem wychodzi się najlepiej na zdjęciach, a najbliższe nam osoby potrafią ranić najbardziej. „Świetliki w ogrodzie” nie są kolejną amerykańską, lukrowaną produkcją. Pokazują trudne relacje rodzinne, tragedie życiowe a przede wszystkim błędy rodziców, które skutkują w życiu dorosłym. Ogółu dopełnia fakt, że film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia reżysera i scenarzysty obrazu.

świetliki

3. Mamut (2009r.)

„Mam męża. Przystojnego, inteligentnego, wpływowego – właśnie w tym momencie leci do Tajlandii podpisać kontrakt na kilka milionów dolarów. Ja? Jestem lekarzem, ratuję ludzi i patrzę jak umierają. Śpię w dzień i pracuję w nocy. Mamy piękne mieszkanie, bogato urządzone. Nigdy nie narzekamy na brak pieniędzy. Mamy również córkę. Córkę, która praktycznie nas nie zna, a do swojej niani niedługo zacznie mówić „mamo”.” – czyż nie takie schematy rodziny widujemy na co dzień? Ludzie piękni, bogaci, wpływowi. Mają wszystko a tak na prawdę nie mają nic. Są kompletnie samotni w otoczeniu setek tak samo zagubionych znajomych. Czy Leo (Gael Garcia Bernal) i Ellen (Michelle Williams) w porę zrozumieją jak wielki błąd popełniają? Czy też może będą tkwić w egzystencji zamiast żyć pełną piersią?

mamut

4. Deszcz (2001r.)

Jeżeli poszukujemy filmu z wartką akcją i szybką fabułą – nie włączajmy „Deszczu”. Tutaj czas płynie powoli – po swojemu. Naszym zadaniem jest wczuć się w klimat, muzykę oraz emocje bohaterów. Utożsamiamy się z każdym z nich, podziwiając przy okazji przepiękne krajobrazy Nowej Zelandii. Te wszystkie perełki widzimy oczami trzynastoletniej Alicii, która przyjechała tutaj wraz z rodzicami na wakacje, do letniego domku nad brzegiem morza. Dziewczyna z dnia na dzień zauważa narastające komplikacje pomiędzy rodzicami, a także ich osobiste problemy. Nie mogąc dłużej cieszyć się niewinnym dzieciństwem, Alicia postanawia dorosnąć, odkrywając tym samym swoją seksualność.

Zmysłowy – to najlepsze słowo opisujące „Deszcz”. Ten film ma w sobie coś magicznego – niemal czujemy przyjemną, morską bryzę na naszych policzkach, a gorący piasek delikatnie parzy nasze stopy.

rain

5. Małe dzieci (2006r.)

Fabuła „Małych dzieci” zabiera widza na niesamowity spektakl. Spektakl pełen pozorów, poszukiwania prawdziwych emocji i lepszego życia. Scenerią są aż do bólu standardowe amerykańskie przedmieścia. Aktorzy to ich mieszkańcy: szarzy, niczym nie wyróżniający się ludzie dla których życiową sensacją jest nowy, przystojny sąsiad czy tez kolejna fryzura sąsiadki. Stwarzają pozory idealnych matek, ojców, gospodyń, kochanek, gdy tymczasem pod wyimaginowaną maską kryją się osoby złośliwe, zawistne i obłudne. W całym tym teatrze, drogi Sarah (Kate Winslet) i Brada (Patrick Wilson) skrzyżowały się w najmniej oczekiwanym momencie. Dwójka bratnich dusz, tak samo usilnie pragnąca prawdziwych emocji i przeżyć, będąca w stałych związkach małżeńskich postanawia poddać się swoim pragnieniom. Jednak ich romans nie jest jedyną sensacją w szarym miasteczku – otóż właśnie z więzienia został wypuszczony pedofil, który powraca do życia codziennego obłudnych mieszkańców. Jak poradzą sobie z tak niepożądanym gościem w swoich „idealnych” życiach?

male dzieci

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *