A czy Ty jesteś szczęśliwy?

Pierwszy wolny weekend po przeprowadzce. Słońce nieśmiało zagląda do naszej nowej kuchni, gdzie na środku podłogi pierwszy raz w życiu bawię się w leśniczego, przesadzając moje biedne kwiatki. Biorę pierwszą roślinkę, która jest z nami od samego początku i nie mogę zrozumieć jakim cudem przetrwała tak długo w za małej doniczce.  Adrian patrzy się na mnie z uśmiechem i z miną profesjonalisty wsadza roślinkę do świeżej ziemi, prosząc abym trzymała ją równo. Dwa uratowane kwiatki później orientuję się, że kupiłam za mało doniczek – geniuszem matematyki nigdy nie byłam. Cała brudna patrzę na Adka i wiem, że nie ma szans abyśmy pojechali po brakujące doniczki – jesteśmy  po całym dniu łażenia po Ikei. Nim zdążę pomyśleć te słowa, słyszę jego – „To może dokupimy jeszcze dzisiaj pozostałe doniczki?” Patrzę na niego wielkimi oczyma i jestem szczęśliwa. Jestem szczęśliwa bo każdy inny facet na tym miejscu przełożyłby swój odpoczynek nad moją potrzebę kupienia głupich doniczek.

Szczęście. Temat rozłożony na wszelkie możliwe czynniki, opisany w miliardach egzemplarzy i oklepany niczym tyłek dziewczyny Greya. Wszyscy o nim mówią, piszą i czytają. Lecz czy do zdobycia szczęścia potrzebujemy wskazówek? Pieniędzy? Czy nawet urody? Nie. Szczęście siedzi w naszej głowie.

photo-1421091242698-34f6ad7fc088

Jeszcze parę lat temu myślałam, że osiągnę szczęście mając własne mieszkanie, samochód i pensje dziesięć razy wyższą niż najniższa krajowa. Będąc w tym miejscu w którym jestem wiem jak bardzo się myliłam. Dlaczego? Otóż odkryłam, że szczęścia nie da się osiągnąć, dogonić ani też oczywiście kupić. Szczęście jest tu i teraz – na podłodze w kuchni, gdzie druga osoba z miłości do Ciebie oferuje Ci pomoc. W tym konkretnym momencie, który jest idealny – nie zmieniłbyś go za żadne skarby. Nie chcesz nic poprawić/ulepszyć/usłyszeć czy też powiedzieć czegoś innego. Jest po prostu tak jak być powinno a Ty jesteś SZCZĘŚLIWY.

Jak wiele z takich momentów przegapiamy? Jak wiele z nich traktujemy jako zwykłą szarą codzienność, goniąc za „prawdziwym” szczęściem? Nie pozwólmy aby nasze chore ambicje zabijały w nas tę celebrację i cieszmy się drobnymi chwilami, które sprawiają, że uśmiechamy się częściej. 

Moje przemyślenia uwiecznił seans z filmem „Jak dogonić szczęście?”, który uruchomił lawinę rozważań związanych z byciem szczęśliwym. Główny bohater to mieszkaniec wielkiego miasta posiadający własny gabinet psychiatryczny. Jego kozetka codziennie przyjmuje kilkunastu sfrustrowanych życiem pacjentów, którzy oczekują rozwiązania własnych problemów. „Rozwiązaniem” okazuje się jednak recepta na zwiększoną dawkę leków antydepresyjnych. Hektor w pewnym momencie mówi „stop”, postanawiając na własną rękę wyruszyć w podróż swojego życia, aby dowiedzieć się czym jest prawdziwe szczęście oraz co oznacza dla innych ludzi. Zabiera ze sobą wielgachny plecak do którego wkłada mały notesik. Z biegiem czasu notesik przeistacza się w listę obserwacji dotyczących szczęścia, którą postanowiliśmy zaprezentować na naszym blogu. Pół żartem pół serio – warto je przeczytać, a niektóre z nich wziąć głęboko do serca. 

1. Porównywanie może zepsuć Twoje szczęście.

2. Dla wielu ludzi szczęście znaczy być bogatym albo kimś ważnym.

3. Wielu ludzi widzi szczęście jedynie w swojej przyszłości.

4. Szczęście może być wolnością kochania jednocześnie więcej niż jednej kobiety. (Panowie to był zbyt pochopny wniosek naszego bohatera, który później szybko zweryfikował. WYKREŚLAM!)

5. Czasami szczęście to nieznanie całej historii.

6. Unikanie nieszczęścia to nie droga do szczęścia.

7. Ta osoba ciągnie cię: A) w górę, B) w dół?

8. Szczęście to spełnianie swojego powołania.

9. Szczęście to bycie kochanym za to kim się jest.

10. Słodki gulasz ziemniaczany. (lub jakakolwiek inna ulubiona potrawa 😉 )

11. Szczęście to bycie całkowicie żywym.

12. Szczęście to wiedza, jak świętować.

13. Słuchanie jest kochaniem.

14. Nostalgia nie jest tym, czym była.

MV5BMjI5OTI2NDk1OF5BMl5BanBnXkFtZTgwMTkwNjA2MjE@._V1__SX1303_SY547_

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *